top of page

Henryk Sienkiewicz - 174. rocznica urodzin


Z okazji rocznicy śmierci pisarza (05.05.) przedstawiamy Wam kilka ciekawostek z jego życia.


Dorobek

Sienkiewicz napisał 12 powieści i przeszło 20 nowel. Najważniejszymi z nich są m.in. „Quo Vadis”, trylogia „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski” oraz „Krzyżacy”. Większość jego dzieł bezpośrednio lub symbolicznie odnosi się do sytuacji politycznej na ziemiach polskich. Pisarz urodził się pod zaborem rosyjskim i nie doczekał niepodległości Rzeczypospolitej.

Obieżyświat

Henryk Sienkiewicz, zanim całkowicie poświęcił się pisaniu powieści, był dziennikarzem. Dzięki temu miał szansę podróżować i odwiedzić wiele dalekich miejsc, co w XIX wieku nie było zjawiskiem powszechnym.

Rekordowe ekranizacje

Dzieła Sienkiewicza były wielokrotnie ekranizowane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pierwsze trzy miejsca najchętniej oglądanych przez Polaków filmów w kinach zajmują właśnie adaptacje jego książek. Na pierwszym miejscu królują „Krzyżacy” w reżyserii Aleksandra Forda z liczbą 32 315 695 widzów. Drugie miejsce należy do „W pustyni i w puszczy” Władysława Ślesickiego z 1973 roku (30 989 874 widzów). Trzecie miejsce od 1974 roku okupuje „Potop” Jerzego Hoffmana, który obejrzało w kinie 27 615 921 widzów.

Słabość do Marii

Wszystkie najważniejsze w jego życiu kobiety miały na imię Maria. Wszystkie jego trzy żony nosiły właśnie takie imię. Były to kolejno: Maria Szetkiewiczówna, Maria Wołodkowiczówna i Maria Babska. Ponadto pierwsza kobieta, z którą zaręczył się Henryk, miała na imię − a jakże – Maria. Zmuszona została jednak przez swoją rodzinę do zerwania zaręczyn. W życiu Sienkiewicza była jeszcze jedna Maria – Radziejewska, z którą wymieniał miłosne listy. Jak wskazują jej pamiętniki, była bardzo zakochana w Henryku, i to on przerwał korespondencję.

Nagroda Nobla

W 1905 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Był pierwszym polskim pisarzem i drugim po Marii Skłodowskiej-Curie Polakiem, który otrzymał to najbardziej prestiżowe wyróżnienie. Nagroda miała równowartość 100 000 rubli, co stanowiło wówczas ogromny majątek. Powszechnie mówi się, że Nobla otrzymał za całokształt twórczości, jednak oficjalne uzasadnienie brzmi: „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.

Sienkiewicz na banknotach

Henryk Sienkiewicz wielokrotnie był i nadal jest w Polsce honorowany. Jest patronem setek szkół i instytucji państwowych. Na początku lat 90., tuż po upadku PRL-u, ale jeszcze przed denominacją, która nastąpiła w 1995 roku, twarz Henryka Sienkiewicza zdobiła banknoty o nominale 500 000 zł.


źródło: czytaj.pl

Comments


Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page