top of page

Majowe święta

To chyba ulubione święta Polaków. Pewnie kojarzą ci się z długim weekendem, dobrą pogodą i flagami wywieszonymi na budynkach. W tym roku będą pewnie wyglądały nieco inaczej, niemniej warto pamiętać, czemu tak szumnie obchodzimy majowe święta.


1 maja

Święto Pracy

Obchodzi się je w wielu państwach już od 1890 r. A czemu akurat tego dnia?

1 maja 1886 r. w Chicago krwawo stłumiono strajk, zabijając wielu robotników. Pokoleniu naszych rodzi-ców i dziadków 1 maja może koja-rzyć się negatywnie. Za czasów PRL komunistyczne władze organizowały obowiązkowe pochody, podczas których trzeba było okazywać zadowolenie z ustroju. Teraz z okazji Święta Pracy każdy ma prawo odpoczywać.


2 maja

Dzień Flagi

Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja jest świętem, ale nie jest oficjalnie wolny od pracy. Niemniej wiele firm jest wtedy zamkniętych lub pracownicy biorą urlop. 2 maja 1945 r. polscy żołnierze wkraczający do Berlina umieścili polską flagę m.in. na siedzibie niemieckiego parlamentu. Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.


3 maja

Święto Konstytucji 3 Maja

Konstytucja to najważniejszy doku-ment w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjo-nowania. By ratować upadającą oj-czyznę, 3 maja 1791 r. Polacy u-chwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Konstytucję uchwalono 3 maja 1791 r. w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim w Warszawie. Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć, była elementem pamięci narodowej. Pierwsze obchody Konstytucji 3 Maja odbyły się już rok po jej uchwaleniu. Podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w PRL były zakazane. Pamiętajmy więc o Konstytucji 3 Maja dziś, gdy nikt nam tego nie zabrania.

źródło: czasopismo Biblioteka w Szkole

Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page